News

De meestertips voor onderzoekers met politie-onderhandelaar Heidi Nieboer

We denken vaak dat gesprekken draaien om inhoud, maar emoties bepalen de toon. Voormalig politie-onderhandelaar Heidi Nieboer benadrukt: eerst verbinding maken. Luisteren, co-creatie en wederzijdse afhankelijkheid zijn cruciaal om écht impact vanuit onderzoek te maken, niet alleen argumenten. 

We dénken dat het over de inhoud gaat

Wanneer mensen erg betrokken zijn bij een onderwerp, zijn emoties belangrijker en is objectiviteit soms ver te zoeken. Voormalig politie-onderhandelaar Heidi Nieboer zegt hierover: ‘Het eerste en belangrijkste is: verbinding maken. Of het nu tijdens een gesprek is met een ouder op school, een publiek debat of een demonstratie; je zult altijd eerst een band moeten opbouwen voordat je impact kunt maken. Vaak willen we direct naar de inhoud, maar emoties hebben altijd voorrang.’ 

Luisteren is goud waard 

Volgens Heidi bestaat een goede onderhandeling uit 70% luisteren en 30% praten. Want vaak is er iets anders aan de hand: er is een belangentegenstelling. Door te luisteren zien gesprekspartners jou minder als een bedreiging. 

Doe aan co-creatie, maar dan echt 

Tijdens een gesprek valt er pas te onderhandelen, wanneer er iets te ruilen valt. Belangrijk is om je te verdiepen in de andere partij: wat vindt die belangrijk? Doe aan co-creatie, maar dan echt. En ja, dat kan ongemakkelijk voelen als je al heel goed hebt nagedacht over de beste aanpak. Toch brengen nieuwe partijen ook altijd nieuwe informatie in en daarvan kun je gebruik maken.

En wat nou als die wederzijdse afhankelijkheid er domweg niet is? Dan kun je altijd nog om hulp vragen. De ‘winst’ voor de helper is dan iets te betekenen voor een ander, een interessant gesprek voeren of het eigen netwerk verbreden.  

Interesse in de Opleiding Impact?

We zijn nog op zoek naar enkele kandidaten voor de Impact Program-editie in het najaar van 2026. Neem contact op met je leidinggevende om voorgedragen te worden, of neem voor meer informatie contact op met programmamanager Diane Schöller via d.scholler@amsterdamumc.nl.