News

Gloednieuwe oplossing om kruisbandblessures bij vrouwenvoetbal te beperken

Kruisbandblessures vormen een steeds groter probleem in vrouwenvoetbal.  Een nieuwe methode maakt beter begrip van (risicovolle) beweegpatronen bij spelers direct op het veld mogelijk. En dat is een primeur! De Hogeschool van Amsterdam en Sparta Rotterdam slaan ervoor de handen ineen met PlaySafe: FieldLab.

Voetbaldromen en beweegpatronen

“Vrouwenvoetbal is enorm populair”, start Nils Jongerius die als gepromoveerd bewegingswetenschapper werkt bij de Hogeschool van Amsterdam. “Maar met het aantal voetballende vrouwen steeg de laatste jaren ook het aantal knieblessures, specifiek het aantal gescheurde kruisbanden.” 

Onderzoek aan de HvA onder de naam PlaySafe geeft unieke inzichten in risicovolle bewegingen zoals landingen en draaien: 

 “Met dit onderzoek toonden we aan dat we beweegpatronen van voetbalsters kunnen meten met de inzet van nieuwe technologie. Met camera’s rond het veld, gewoon tijdens een training en zonder sensoren. Voor voetbalclubs is het interessant om te weten wanneer er iets verandert in het beweeggedrag van een speelster. Dit kan namelijk een verhoogd risico op blessures betekenen. Belangrijke informatie dus die een technische staf en een medisch team kan ondersteunen bij beslissingen gedurende revalidatie én bij de beslissing om een speelster wel of niet op te stellen bij een voetbalwedstrijd”, aldus Nils Jongerius.

Met dit onderzoek toonden we aan dat we beweegpatronen van voetbalsters kunnen meten met de inzet van nieuwe technologie
Nils Jongerius Bewegingswetenschapper aan de Hogeschool van Amsterdam
Blessurepreventie direct op het veld

Samen met Sparta Rotterdam wordt er daarom hard gewerkt aan een nieuwe toepassing. De onderzoekers leveren de data aan en de trainers en medische staf van Sparta gebruiken die dan tijdens beslismomenten in bijvoorbeeld de trainingsroutine. De ambitie is dat het project kan uitgroeien tot een schaalbare, praktische en betaalbare dienst voor betaald voetbalorganisaties. Jongerius: 

“Dit doen we samen met kennisinstituut Innovation Exchange Amsterdam (IXA) en het lectoraat Sport Management & Sport Business van de HvA. We worden in het gehele proces ondersteund door studenten Fysiotherapie en studenten Sportkunde. […] En dat is precies wat we willen. De praktijk verder helpen met inzichten vanuit wetenschappelijk onderzoek.” 

“De HBO Takeoff-regeling biedt ruimte om onderzoeksideeën door te ontwikkelen tot toepassingen. Ik wist samen met Nils succesvol daarvoor een aanvraag in te dienen en de subsidie binnen te halen. Een primeur voor de HvA!” Kathrin Metselaar IXA.

Over PlaySafe: FieldLab

PlaySafeFieldLab is een 9 maanden durend vervolg op het eerdere PlaySafe-onderzoek in de vorm van een samenwerking tussen de HvA en Sparta Rotterdam. Beide partners ontvingen voor dit onderzoek gezamenlijk een subsidie van €40.000 van Regieorgaan SIA. 

Dit artikel is een verkorte versie van een volledig interview met Nils Jongerius (HvA) en Jonneke Schuurbiers van Sparta Rotterdam.